OK
Warsztaty
Dowiedz się więcej
Dowiedz się więcej
22.03.2013
Szacuję się, że cierpi na nią około 45% populacji. Ukryta nadwrażliwość na pokarmy, bo niej tu mowa, może wywoływać szereg zaburzeń związanych nie tylko z układem pokarmowym, ale również oddechowym, może sprawiać problemy skórne czy reumatologiczne. Wsparciem w wykryciu nietolerancji pokarmowej może być długotrwała dieta eliminacyjna bądź test Food Detective.

testyAktualnie uznaje się, że nietolerancja pokarmowa może leżeć u podłoża bądź zaostrzać m.in. dolegliwości tj. astma, bezsenność, biegunki, bóle głowy, bóle stawów, celiakie, zapalenie skóry, przybieranie na wadze, nieżyt żołądka, zaparcia, wzdęcia czy zespół jelita drażliwego. Niestety często nie kojarzymy tych objawów z ukryta nadwrażliwością na pokarmy. Dlaczego? Dlatego, że objawy nietolerancji pokarmowej występują, w przeciwieństwie do alergii, od kilku godzin, nawet do kilku dni od spożycia pokarmu.

 

Niektóre przypadki nietolerancji pokarmowej mogą być spowodowane niedoborem enzymów lub nadwrażliwością chemiczną, inne mogą być spowodowane nadmierną reakcją układu immunologicznego. U osób cierpiących na nietolerancję pokarmową obserwuje się zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG. Ich zawartość możemy wykryć za pomocą testu Food Detective. Co ważne, test wskaże nam, przeciwko jakiemu pokarmowi skierowane są przeciwciała IgG zlokalizowane w naszej krwi. Kolejnym krokiem będzie wyeliminowanie danego pokarmu z diety na co najmniej trzy miesiące, tak by organizm miał czas się zregenerować.

 

Wprowadzenie diety eliminacyjnej i zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej bez pomocy testu Food Detective jest możliwe, ale niestety również długotrwałe i uciążliwe dla pacjenta.

 

Więcej o testach Food Detective znajdziesz w zakładce ‘Testy na ukryte nietolerancje pokarmowe’.